چهارشنبه, 12 مهر 1402

نشست نظریه دلالت نزد مفسران سده های متقدم اسلامی (2)

مرکز پژوهشی مطالعات قرآنی با همکاری انجمن مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی از سلسله نشست‌های «تحولات پژوهش در حیطه مطالعات تفسیری قرآن کریم»، نشست «نظریه دلالت نزد مفسران سده های متقدم اسلامی» را با سخنرانی دکتر احمد پاکتچی در روز شنبه ۲۷ آذر 1400 از ساعت ۱۵ الی ۱۷ به صورت مجازی  برگزار نمود.

در گفت‌وگوهای علمی در رشته‌های گوناگون از علوم قرآن و حديث گرفته تا فقه و از فلسفه تا کلام از يک سو تا شاخه‌های مختلف ادبيات و زبان‌شناسی و نشانه‌شناسی از سوی ديگر، "دلالت" مفهومی بسيار پرکاربرد و در پيشبرد مباحث تعيين‌کننده است و هر گاه اين علوم در مسير بازنگری در مباحث خود قرار گيرند، چاره‌ای جز بازنگری در مفهوم دلالت، و تأمل در جنبه‌های نظری آن نيست. در کاوش‌های زبان‌شناسی جديد و نشانه‌شناسی، برخی از الگوهای ارائه شده از سوی پيشگامانی چون سوسور و پرس تا محققانی مانند يلمسلو و ياکوبسون، بر محور دلالت دور می‌زند.
نگاه معاصر، دلالت را يک فرايند و نه يک رابطه مکانيکی ميان دال و مدلول می‌داند و همه اينها حاصل کاوش‌های نظری در باب دلالت، يا به تعبيری ساده نظريه دلالت است.
در این مجال تلاش می گردد فرايند شکل‌گيری مفهوم دلالت نزد انديشمندان مسلمان کاويده شود و ژرف‌انديشی‌ها و نکته‌سنجی‌های آنان در ابعاد نظری دلالت، استخراج و صورت‌بندی گردد.

شما اینجا هستید: خانه فعالیت‌های‌انجمن نشست ها نشست نظریه دلالت نزد مفسران سده های متقدم اسلامی (2)